Jeśli pytają mnie... ekhm... gdzie nie jechać rowerem (szczególnie szosowym) po WLKP to skojarzenie jest jedno - w okolice Kościana! Czemu? Zapraszam do obejrzenia relacji.
Jednocześnie mała korekta, bo błąd zauważyłem już po dodaniu filmu - mijaną na końcu miejscowością jest Stare, a nie Nowe Tarnowo . Ups :)
Muzyka: Therion - Verdi-vedi le fosche notturne spotigle from il trovatore; Tenacious D - Senorita; Tuff Enuff - Diablos tequilos.
Powiat kościański - powiat w południowo – zachodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kościanie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czempin, Kościan, Krzywiń i Śmigiel, zajmując powierzchnię 722,53 km kw.
Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Obra i Agroekologiczny Park Krajobrazowy im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego. Wśród zabytków wymienia się: zespóły pałacowe, pałace i dwory (Dwór w Piotrkowicach z XIX wieku, Pałac w Gorzyczkach z 1868 roku, Pałac w Jargoniewicach z 1792 roku, pałac z początku XVIII wieku w Głuchowie, zespół pałacowy z lat 1780 – 1791 w Starych Oborzyskach, zespół pałacowo – parkowy w mieście Turew z II połowy XVII wieku, zespół pałacowo – parkowy w Kopaszewie zbudowany w latach 1800 -1801), zabytkowe kościoły i klasztory (kościół p.w. Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1333 – 1356), spichlerz z końca XIX wieku w Starym Gołębinie, Wieżę ciśnień z 1908 roku, drewniany wiatrak Koźlak z 1714 roku, dzwonnicę z 1850 w Choryniu, Skansen Filmowy „Soplicowo” w Cichowie czy śmigielską kolej dojazdową z lat 1898-1900.
Trzy czwarte powierzchni powiatu stanowią użytki rolne, w związku z czym tutejsza gospodarka oparta jest głównie na rolnictwie.