Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przygotowanie samochodu na zimę

Data publikacji: 2022-11-01, Data modyfikacji: 2022-11-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Przygotowanie samochodu na zimę

Przygotowanie samochodu na zimę obejmuje kilka istotnych czynności, dzięki którym unikniesz stresu i kosztownych wizyt w serwisie.

Ograniczysz również prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Prace pielęgnacyjne i serwisowe należy rozpocząć zanim pojawią się pierwsze mrozy.

Część z nich, jak na przykład wymiana opon na zimowe, dla wielu kierowców oznacza konieczność odwiedzenia warsztatu. Pamiętaj, by z wyprzedzeniem umówić się na wizytę.

W serwisach Opony Express możesz umówić się online poprzez stronę: https://www.serwis.oponyexpress.pl/rezerwacja-stanowiska

Czytaj dalej, a dowiesz się jak przygotować samochód na zimę. Przekonasz się również, dlaczego zawsze warto nosić przy sobie zapalniczkę i rękawiczki.

Jak przygotować samochód na zimę?

Przygotowanie samochodu na zimę pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu i wydatków. Bezwzględnie należy przyjrzeć się kilku newralgicznym elementom swojego pojazdu, które zimą lubią sprawiać kłopoty w najmniej odpowiednich momentach. Co dokładnie trzeba zrobić, by przygotować samochód na zimę?

1. Sprawdź kondycję akumulatora i stan alternatora

W pierwszym kroku koniecznie przyjrzyj się swojemu akumulatorowi. Słaba kondycja tego podzespołu uniemożliwi Ci uruchomienie samochodu przy ujemnej temperaturze. Sprawdź miernikiem, czy Twój akumulator nie jest zużyty - być może trzeba zakupić nowy.

Jeżeli nie wiesz jak to zrobić udaj się do serwisu OPONY EXPRESS Guma Kościan - pracownicy serwisu zweryfikują stan Twojego akumulatora.

W nienagannym stanie powinien być także alternator, który zimą narażony jest na szczególne obciążenia. Nieprawidłowe działanie alternatora nie pozwoli na doładowanie akumulatora podczas jazdy, czego skutkiem również będą notoryczne problemy z rozruchem silnika.

2. Skontroluj stan podwozia

Udaj się na kanał, by specjalista poszukał wycieków, gnicia i śladów korozji na podwoziu samochodu. Powinien przyjrzeć się również przewodom hamulcowym i paliwowym. Ujemne temperatury i towarzysząca im zimą wzmożona wilgoć spotęgują istniejące problemy. Negatywny wpływ wywrze na nie także sól drogowa. Dlatego warto na bieżąco dokonywać napraw. Nie zaszkodzi także zabezpieczyć podwozia za pomocą powłoki antykorozyjnej.

3. Przyjrzyj się świecom zapłonowym i żarowym

Problemy z uruchomieniem samochodu w okresie zimowym mogą być także wynikiem awarii świec zapłonowych lub żarowych (w zależności od typu silnika). Poddaj te elementy okresowej kontroli w zaufanym serwisie. Mogą one spowodować zapalenie się kontrolki będącej zmorą wszystkich kierowców - check engine. Zwłaszcza niesprawne świece zapłonowe mogą prowadzić do spadku mocy, gaśnięcia lub nierównej pracy silnika.

4. Uzupełnij lub wymień płyny eksploatacyjne

Koniecznie zmień płyn do spryskiwaczy na zimowy. Zapobiegniesz w ten sposób zamarznięciu cieczy znajdującej się w wężykach i zbiorniku, a finalnie - pęknięciom i wyciekom. Umożliwisz sobie także komfortowe czyszczenie i przyspieszysz odmarzanie szyb.

5. Zabezpiecz uszczelki

Zamarznięte uszczelki mogą znacznie utrudnić Ci dostanie się do wnętrza samochodu. Wielu kierowców w takich sytuacjach reaguje pod wpływem stresu, co często kończy się powstaniem uszkodzeń i koniecznością wizyty w serwisie. W celu zabezpieczenia uszczelek zastosuj dedykowany produkt, najlepiej zawierający glicerynę.

6. Wymień opony letnie na zimowe

Zmiana opon letnich na zimowe jest jedną z najważniejszych czynności, które należy przeprowadzić wraz z nastaniem niskich temperatur. Odpowiednie ogumienie zapewni Ci komfortowe prowadzenie samochodu, zwiększy bezpieczeństwo i skróci drogę hamowania. To krok, którego nie wolno bagatelizować. Udaj się do dobrego serwisu wymiany opon, takiego jak wielkopolski Opony Express - Guma Kościan. Specjalista pomoże Ci dobrać odpowiednie ogumienie.

7. Sprawdź stan układu hamulcowego

Hamulce są kolejnym po oponach zimowych elementem, o który bezwzględnie należy się zatroszczyć zanim nadejdzie zima. Roztopiony śnieg, deszcz, lód i szadź znacznie wydłużają drogę hamowania. Wprowadzenie samochodu w poślizg zagraża życiu i bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego przyjrzyj się tarczom i klockom hamulcowym. Jeśli to konieczne dokonaj napraw w serwisie samochodowym i wymień zużyte elementy.

8. Przyjrzyj się nadwoziu i światłom

Kontroli warto poddać także lampy. Zimą częściej jeździmy w ciemności i warunkach znacznie ograniczonej widoczności. Zadbaj o prawidłowy poziom świateł i wyeliminuj ewentualne usterki. Zaopatrz się także w zapasowe żarówki.

Jakie akcesoria warto kupić, by przygotować się do zimy?

Zimą warto mieć pod ręką kilka artykułów, które ułatwią nam codzienną eksploatację i uratują skórę w podbramkowych sytuacjach. Udaj się do sklepu z akcesoriami samochodowymi i poszukaj:

  • skrobaczki do szyb,
  • odmrażacza do szyb i zamków,
  • kabli rozruchowych i linki holowniczej,
  • łańcuchów,
  • saperki i rękawiczek.

Wymiana opon na zimę - koniecznie o nią zadbaj!

Gdy tylko średnia temperatura powietrza spadnie poniżej 7°C powinieneś zmienić opony na zimowe. Jeśli masz już zakupiony komplet z poprzedniego sezonu, sprawa jest prosta - wystarczy, że udasz się do wybranego warsztatu. Trudniejsze zadanie czeka kierowców, którzy pierwszy raz będą nabywali nowe ogumienie. Wybór dostępnych modeli i szczegółowość specyfikacji może dezorientować nawet doświadczone osoby. Dlatego, by odpowiednio zadbać o wymianę opon na zimę, najlepiej jest zgłosić się do profesjonalnego serwisu.

W województwie wielkopolskim bez wahania możesz zdać się na usługi wspomnianego wyżej warsztatu Opony Express - Guma Kościan. Na wizytę umówisz się online, a fachowcy kompleksowo i bezboleśnie przeprowadzą Cię przez proces wymiany ogumienia. Specjaliści pomogą Ci wybrać opony zimowe, które najlepiej będą pasowały do Twojego samochodu i stylu jazdy. Dzięki temu będziesz mógł z nich korzystać przez wiele lat, nie martwiąc się o kolejne wydatki.

Płyny eksploatacyjne w samochodzie - na co zwrócić uwagę?

W samochodzie znajduje się kilka płynów, które mają kluczowe znaczenie dla jego poprawnego funkcjonowania. Pilnowanie właściwej jakości i poziomu oleju silnikowego, a także cieczy znajdujących się w chłodnicy, hamulcach oraz układzie wspomagania powinno wejść w nawyk każdemu kierowcy. Jeśli nie uzupełniasz tych płynów samodzielnie, poproś o to mechanika podczas kontrolnej wizyty w serwisie.

Zimą szczególną uwagę zwróć na płyn do spryskiwaczy. Zawiera on alkohol i w zależności od rodzaju ulega krystalizacji w różnych temperaturach. Wersja przeznaczona do użytku zimą utrzymuje stan ciekły nawet przy -20 stopniach Celsjusza. Używanie odpowiedniego płynu do spryskiwaczy jest istotne nie tylko ze względu na czyszczenie szyb podczas jazdy. Zamarznięta ciecz może doprowadzić do uszkodzenia wężyków w których się znajduje.

Zamarznięte drzwi w samochodzie - co robić?

Przede wszystkim warto zapobiegać zamarzaniu drzwi w samochodzie. Wystarczy nasmarować uszczelki gliceryną, by uniknąć stresu związanego z brakiem możliwości dostania się do własnego pojazdu. Możesz zainwestować też w środki na bazie silikonu. Smarowanie uszczelek przed sezonem zimowym z pewnością oszczędzi Ci nerwowych sytuacji.

Jeśli mimo wszystko zmagasz się z problemem zamarzniętych drzwi, przede wszystkim nie szarp za klamkę, by nie uszkodzić zamka. Problemu nie rozwiążesz na siłę. Możesz go w ten sposób tylko spotęgować, narażając się na kosztowną wizytę w serwisie. Zamiast nerwowego torturowania mechanizmu, sprawdź, czy wszystkie zamki pojazdu są zamarznięte. Wysportowani i odważni kierowcy mogą spróbować wejść do samochodu także przez... bagażnik.

Jeśli udało Ci się dostać do auta, po prostu je uruchom i włącz ogrzewanie. Podniesienie temperatury rozmrozi zamki i uszczelki.

W przypadku, w którym w żaden sposób jednak nie możesz wejść do pojazdu, z pomocą przyjdzie Ci odmrażacz zamków samochodowych. Zimą warto nosić go ze sobą. Zamarznięty zamek możesz spróbować pokonać także zapalniczką. Zachowaj przy tym odpowiednią ostrożność. Spróbuj także ogrzać klucz, jeśli Twój samochód ma możliwość fizycznego umieszczenia go w zamku.

Dobrym pomysłem jest też użycie termofora lub butelki z ciepłą wodą. Nie używaj za to wrzątku. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia szyby. Jeśli zamek działa, ale drzwi nadal nie ustępują, spróbuj ostukać je dookoła.

 

Zapraszamy do odwiedzin lub rezerwacji wizyty online:

 

Opony Express - Guma Kościan

ul. Wielichowska 1

64-000 Kościan, Wielkopolskie

Tel.: +48 65 511 07 78

Pn-Pt 7.00-21.00, Sob: 8.00-14.00

https://oponyexpress.pl/

 

Artykuł sponsorowany
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kościański - powiat w południowo – zachodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kościanie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czempin, Kościan, Krzywiń i Śmigiel, zajmując powierzchnię 722,53 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Obra i Agroekologiczny Park Krajobrazowy im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego. Wśród zabytków wymienia się: zespóły pałacowe, pałace i dwory (Dwór w Piotrkowicach z XIX wieku, Pałac w Gorzyczkach z 1868 roku, Pałac w Jargoniewicach z 1792 roku, pałac z początku XVIII wieku w Głuchowie, zespół pałacowy z lat 1780 – 1791 w Starych Oborzyskach, zespół pałacowo – parkowy  w mieście Turew z II połowy XVII wieku, zespół pałacowo – parkowy w Kopaszewie zbudowany w latach 1800 -1801), zabytkowe kościoły i klasztory (kościół p.w. Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1333 – 1356), spichlerz z końca XIX wieku w Starym Gołębinie, Wieżę ciśnień z 1908 roku, drewniany wiatrak Koźlak z 1714 roku, dzwonnicę z 1850 w Choryniu, Skansen Filmowy „Soplicowo” w Cichowie czy śmigielską kolej dojazdową z lat 1898-1900.      

    Trzy czwarte powierzchni powiatu stanowią użytki rolne, w związku z czym tutejsza gospodarka oparta jest głównie na rolnictwie.

    Przez powiat przebiega droga krajowa nr 5.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola